Kronika wydarzeñ
Kliknij na nazwê miesi±ca i wybierz wydarzenie z listy.
Warsztaty chemiczne I Ty zostaniesz Olimpijczykiem
W dniu 24.09.2017r. dwójka uczniów klas trzecich gimnazjalnych ze Szko³y Podstawowej im. Juliusza S³owackiego w Su³owie: Wiktoria Wo³yniak i Jakub Jêdrzejczyk oraz dwójka uczniów ze Szko³y Podstawowej im. Ignacego £ukasiewicza w Kro¶nicach: Marzena Sobolewska i Jakub Krupski, udali siê na sze¶ciodniow± wycieczkê do Warszawy. Opiekunem podczas wyjazdu by³a pani Katarzyna Szafraniec. Podró¿ zaczê³a siê w Ostrowie Wielkopolskim o godzinie 8:21 sk±d w niedzielê wyruszy³ poci±g do Warszawy Zachodniej. Po trzech godzinach jazdy oko³o po³udnia dotarli¶my do stolicy. Po zameldowaniu w hotelu udali¶my siê na spacer po Warszawie. Pierwszym miejscem, które odwiedzili¶my by³o Rondo gen. Charlesa de Gaullea ze sztuczn± palm± na ¶rodku. Nastêpnie ulic± Nowy ¦wiat przeszli¶my na Krakowskie Przedmie¶cie. Podziwiali¶my architekturê i zabytki Warszawy, w tym Pa³ac Prezydencki i Zamek Królewski. Ostatnim punktem naszej wycieczki by³a wizyta przy Grobie Nieznanego ¯o³nierza. Po spacerze udali¶my siê na kolacjê na Wydzia³ Biologii UW.
Nastêpnego dnia po ¶niadaniu udali¶my siê na uroczysta inauguracjê podczas której jako pierwsza zabra³a g³os pani mgr Wanda Szel±gowska. Opowiada³a o regulaminie, organizacji i sukcesach Olimpijczyków. Swój wyk³ad wyg³osi³ prof. Jurczak pt. Maria Sk³odowska Curie. Uczona bez granic i wspania³y cz³owiek. Potem uczniowie z ka¿dej szko³y opowiedzieli parê s³ów o swoich miejscowo¶ciach i zaznaczyli miejsce na mapie sk±d przyjechali. Po wyk³adzie i ciep³ym posi³ku uczniowie uczestniczyli w pierwszym laboratorium Chemia analityczna jako¶ciowa a¿ d godziny 17:00. Pod koniec dnia brali udzia³ w grach dydaktycznych Wzorynkach.
We wtorek zajêcia rozpoczê³y siê o godzinie 10:00 od æwiczeñ rachunkowych, prowadzonych przez Olimpijczyka pana mgr Kamila Adamczyka. Po drugim ¶niadaniu uczniowie udali siê na zajêcia z Psychologii, na których mieli okazjê zintegrowaæ siê orz rozwijaæ umiejêtno¶æ pracy w zespole. Zajêcia trwa³y znów do godziny 17:00. Podczas wieczornych gier dydaktycznych uczniowie musieli sobie poradziæ z chemicznym Memory.
Kolejny dzieñ równie¿ rozpocz±³ siê od æwiczeñ rachunkowych. Tym razem uczniowie obliczali stê¿enie molowe. Po tych zajêciach udali siê na laboratorium Chemia organiczna znów trwaj±cego do godziny 17:00. W ¶rodê na grach dydaktycznych uczniowie musieli wykorzystaæ umiejêtno¶ci z æwiczeñ rachunkowych w Chemicznym Domino.
W czwartek po porannych æwiczeniach rachunkowych uczniowie wziêli udzia³ w laboratorium Chemia analityczna ilo¶ciowa , na którym dowiedzieli siê na czym polega metoda miareczkowania oraz nauczyli siê miareczkowania. Po zajêciach laboratoryjnych wszyscy uczestnicy warsztatów brali udzia³ w spotkaniu z Olimpijczykami. Dowiedzieli siê jak wiele pracy kosztuje sukces w Miêdzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej.
W przedostatnim dniu warsztatów na æwiczeniach rachunkowych uczniowie utrwalali umiejêtno¶ci zdobyte na wcze¶niejszych zajêciach. Wziêli równie¿ udzia³ w laboratorium Chemia nieorganiczna, na którym mieli okazjê dowiedzieæ siê na czym polega elektroliza i jak zapisaæ reakcje chemiczne zachodz±ce na elektrodach. Pó¼nym wieczorem wszyscy udali siê do Muzeum Marii Sk³odowskiej Curie oraz na wieczorny spacer po Starym Mie¶cie.
W ostatnim dniu warsztatów odby³ siê Turniej Chemiczny, w którym bra³y udzia³ cztery najlepsze szko³y, czyli te które na kartkówkach ze wszystkich zajêæ zdobyli najwiêcej punktów. Nasza dru¿yna z dwóch szkó³ uplasowa³a siê na 7. miejscu w¶ród 12 szkó³. Po uroczystym zakoñczeniu warsztatów rozdano certyfikaty uczniom, nauczycielom i szko³om.
Zajêcia odbywa³y siê na Wydziale Chemii oraz Centrum Nauk Biologiczno Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wy¿ywienie, noclegi i zajêcia edukacyjne dla uczniów i opiekunów sponsorowali: Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Minister Edukacji Narodowej. W sumie uczniowie uczestniczyli w 24 godzinach lekcyjnych zajêæ laboratoryjnych, 8 godzinach lekcyjnych æwiczeñ rachunkowych, 6 godzinach lekcyjnych zajêæ warsztatowych z psychologii oraz 6 godzinach lekcyjnych z gier dydaktycznych.
Warsztaty podoba³y siê wszystkim uczestnikom. Mieli okazjê nauczyæ siê wielu nowych rzeczy, pracowaæ w laboratorium, rozwijaæ swoje zainteresowania oraz poszerzaæ wiedzê chemiczn±. Uczniowie poznali wiele nowych osób. Podczas wszystkich zajêæ atmosfera by³a przyjazna. Uczestnicy u¶wiadomili sobie jak wiele wyrzeczeñ wymaga sukces w Olimpiadzie Przedmiotowej.