Kronika wydarzeñ
Wybierz z listy rok szkolny i kliknij na wybrany miesi±c
Rok szkolny 2012/2013
Kliknij na nazwê miesi±ca i wybierz wydarzenie z listy.
Porz±dkowanie polskich mogi³ na ukraiñskich cmentarzach
Dnia 8 lipca 2012 roku ok. godziny 19:00 z siedziby wroc³awskiej telewizji wyruszy³y na Ukrainê Martyna Haftarczyk – uczennica oraz Aleksandra Chyb – absolwentka su³owskiego Gimnazjum im. Jana Paw³a II. Wyjazd zorganizowany by³ przez p. Gra¿ynê Or³owsk± – Sondej, dziennikarkê telewizji wroc³awskiej „Studio Wschód”. W wyje¼dzie uczestniczyli Marsza³ek województwa Dolno¶l±skiego Rafa³ Jurkowlaniec, Dolno¶l±ski kurator o¶wiaty Beata Paw³owicz. Swoimi wspomnieniami z wyjazdu podzieli³a siê z nami jedna z uczennic.
Podró¿ na Ukrainê trwa³a 33 godziny. W jej trakcie nast±pi³a 9. godzinna przerwa we Lwowie, podczas której mog³am wraz z kole¿ank± ze szko³y spotkaæ siê ze swoj± rodzin± ze Lwowa. By³o to dla mnie niezwyk³e prze¿ycie. Z dawno nie widzian± rodzin± mi³o spêdzi³am czas. Dziêki moim bliskim ze Lwowa zwiedzi³am stadion narodowy, ratusz miasta, cerkiew ¶w. Jury we Lwowie, ko¶ció³ ojców bernardynów, operê i teatr. Zobaczy³am równie¿ z bliska uniwersytet Iwana Franki, na którym studiuje moja kuzynka. Na koniec zwiedzania zjad³am tradycyjny barszcz ukraiñski w lwowskiej restauracji.
O 4 nad ranem by³am ju¿ na miejscu. By³am w grupie, która mia³a za zadanie sprz±tanie cmentarza w Polonne. Nocleg mia³am zapewniony u rodziny polskiego pochodzenia. Nastêpnego dnia ok. godziny 10:00 rozpoczê³a siê praca na cmentarzu. Praca ta trwa³a zwykle do godziny 15:00. Popo³udnia spêdza³am na zwiedzaniu wsi w towarzystwie ukraiñskiej m³odzie¿y, a tak¿e rozmawianiu na skypie z rodzin±. Niedziela by³a dniem wolnym od pracy, wiêc z tej okazji mer miasta zorganizowa³ nam ognisko, na którym integrowali¶my siê z tamtejsz± ludno¶ci±. Uczyli¶my siê jêzyka ukraiñskiego. Ogromnym prze¿yciem by³a jazda starodawnym autobusem. Podczas tej wycieczki my¶la³am tylko, aby dojechaæ szczê¶liwie do celu. Tego dnia uda³am siê równie¿ na bazar, gdzie mog³am kupiæ s³odkie upominki.
Po 6 dniach pracy przyszed³ czas na po¿egnania i powrót. Do domu przywioz³am tradycyjn± ukraiñsk± cha³wê oraz krówki. Te ³akocie s± na Ukrainie zdecydowanie smaczniejsze ni¿ w Polsce. W drodze powrotnej zwiedzili¶my Kamieniec Podolski, miejsce upamiêtnione przez Henryka Sienkiewicza w Trylogii. Podczas powrotu noc spêdzili¶my w klasztorze u sióstr zakonnych w Jaz³owcu. Zjedli¶my tam pyszne kanapki, a na os³odê po kostce sernika. Zwiedzili¶my tamtejsz± kaplicê oraz muzeum. Najciekawszym wydarzeniem w tym dniu by³o zwiedzenie katakumb b³. Marceliny Darowskiej. Rano wyruszyli¶my w dalsz± drogê do Polski.
Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu. Tych prze¿yæ nie da siê opisaæ! Trzeba po prostu pojechaæ, samemu zobaczyæ i poznaæ tamtejsz± kulturê, obyczaje i ludzi. Gdyby by³a taka mo¿liwo¶æ, chêtnie pojecha³abym tam kolejny raz. Pragniemy podziêkowaæ: Ambasadorowi RP w Kijowie dr Henrykowi Litwinowi, Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy dr Krzysztofowi ¦niaderkowi, Marsza³kowi Województwa Dolno¶l±skiego Rafa³owi Jurkowlañcowi, Jego Eminencji Kardyna³owi Henrykowi Gulbinowiczowi, Kresowiakom z Dolnego ¦l±ska. To w³a¶nie oni umo¿liwili nam poznanie korzeni naszych dziadków czy pradziadków oraz poznanie kultury i obyczajów tamtejszej ludno¶ci. Uczestniczyli¶my bardzo aktywnie w akcji „Mogi³ê pradziada ocal od zapomnienia”, nad któr± honorowy patronat sprawowa³o Studio Wschód.