Kronika wydarzeñ
Wybierz z listy rok szkolny i kliknij na wybrany miesi±c
Rok szkolny 2012/2013
Kliknij na nazwê miesi±ca i wybierz wydarzenie z listy.
Podsumowanie projektu „Mogi³ê pradziada ocal od zapomnienia”
Dnia 17.05.2013 r. reprezentowa³am nasz± szko³ê w poczcie sztandarowym na wroc³awskim rynku. Wraz ze mn± by³a p. A. Sadownik oraz wolontariusze z naszego gimnazjum. Pojechali¶my do Wroc³awia, aby pokazaæ nasze poparcie dla akcji „Mogi³ê pradziada ocal od zapomnienia”.
Uroczysto¶æ rozpoczê³a siê od przemarszu pocztów sztandarowych prowadzonych przez orkiestrê, która przez ca³± drogê gra³a znane wszystkim melodie patriotyczne. Nasz poczet sztandarowy wraz z wieloma przedstawicielami szkó³ województwa dolno¶l±skiego przemaszerowa³ wokó³ rynku. Po defiladzie nast±pi³o uroczyste od¶piewanie „Roty”. Orkiestra zaczê³a graæ, a mnie przesz³y dreszcze. Byæ mo¿e wydaje siê to dziwne, jednak w takich momentach cz³owiek zdaje sobie sprawê, co to znaczy ¿yæ w wolnej Polsce i naprawdê ¿yæ w¶ród Polaków. Wielu naszych przodków nie mia³o takiej szansy.
Nastêpnym punktem uroczysto¶ci by³o przedstawienie osób organizuj±cych tegoroczn± akcjê oraz g³ównych celów i wykonanych ju¿ dzia³añ na kresowych nekropoliach. Wydawaæ by siê mog³o, ¿e uczniowie szkó³ gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nie bardzo interesuj± siê tego typu wydarzeniami, jednak prezydent miasta Wroc³aw pan Rafa³ Dutkiewicz z dum± og³osi³, ¿e w niniejszej uroczysto¶ci uczestniczy 200 pocztów sztandarowych oraz 1000 wolontariuszy! Dla mnie by³o to wielkim zaskoczeniem! Prezydent nawi±za³ te¿ do tego, ¿e w ubieg³ym roku w dniach od 9-23 lipca 2012 roku 350 uczniów oraz opiekunów z dolno¶l±skich szkó³ wyjecha³o na Ukrainê, aby porz±dkowaæ 32 cmentarze.
Go¶ciem honorowym uroczysto¶ci na wroc³awskim rynku by³ kardyna³ Henryk Gulbinowicz, który w swoim krótkim przemówieniu da³ wyraz rado¶ci z tego, i¿ s± ludzie, którzy pamiêtaj± o naszych przodkach pochowanych poza granicami Rzeczypospolitej.
Po przemówieniach prezydenta Wroc³awia, organizatorów na scenê zosta³ zaproszony zespó³ „Mazowsze”, który istnieje od 60 lat!
Niew±tpliwie uczestniczenie w takim wydarzeniu budzi w nas pozytywne, ale te¿ i inne odczucia. Pozytywne ze wzglêdu na to, ¿e s± osoby, które pragn± dbaæ o nasz± historiê, o naszych przodków, którzy spoczywaj± na cmentarzach po³o¿onych poza granicami naszego kraju. Przykro mi by³o, gdy ludzie podchodz±c do nas pytali co to za akcja i w jakim celu jest przeprowadzana. Wydaje mi siê, ¿e skoro tak du¿o ludzi pyta³o, z jakiej okazji jest ta uroczysto¶æ, akcja „Mogi³ê pradziada ocal od zapomnienia” nie jest wystarczaj±co nag³a¶niania i wielu ludzi, którzy byæ mo¿e byliby wstanie wesprzeæ akcjê nie ma w ogóle o niej pojêcia. Wiadomo, ¿e bardzo ciê¿ko jest zorganizowaæ dzia³ania na tak du¿± skalê, jednak je¶li ju¿ pewne osoby podejmuj± siê takiej misji powinny d±¿yæ do tego, aby zgromadziæ wokó³ siebie jak najwiêcej ludzi, którzy mogliby pomóc, aby potem nie zostaæ z poczuciem, ¿e nie zrobi³o siê wszystkiego co by³o mo¿na.
Po uczestniczeniu w tej uroczysto¶ci, gdy wróci³am do domu postanowi³am przejrzeæ internet w poszukiwaniu informacji o naszych przodkach na Kresach Wschodnich. Rozmawia³am te¿ z moj± babci±, która zosta³a przesiedlona w czasie wojny z Baru do Sulimierza. Na jednej stronie natknê³am siê na pewien cytat: „Ojczyzna to ziemia i groby – narody, które trac± pamiêæ, trac± ¿ycie”.
My¶lê, ¿e w³a¶nie takie has³o powinno daæ nam co¶ do zrozumienia. Je¿eli m³odzi Polacy nie zadbaj± o tamte groby, to kto?