Dyrektor szko³y - Krystyna Piosik
Pani mgr in¿. Krystyna Piosik ukoñczy³a studia magisterskie na Wydziale Politechniki Wroc³awskiej. Jest absolwentk± Studiów Podyplomowych Politechniki Wroc³awskiej "Eksperyment chemiczny w nauczaniu chemii" oraz "Ochrona i kszta³towanie ¶rodowiska naturalnego". Posiada 27 - letni sta¿ pracy w zawodzie nauczyciela.
Jako nauczyciel chemii pracowa³a w Szkole Podstawowej Nr 2 w Miliczu oraz w Technikum Rolniczym w Miliczu, a od 1999 roku w Gimnazjum w Su³owie pe³ni±c równie¿ funkcjê Dyrektora Gimnazjum. Krystyna Piosik wdro¿y³a i prowadzi ju¿ 3. edycjê projektu edukacyjnego w formie sta³ych zajêæ pozaszkolnych laboratoryjnych dla gimnazjalistów "M³ody chemik eksperymentuje", które odbywaj± siê na Wydziale Chemicznym Politechniki Wroc³awskiej. Od pocz±tku nadrzêdnym celem przedsiêwziêcia by³o stworzenie warunków pe³nego rozwoju ucznia poprzez adaptacjê chemiczna i proekologiczn±. Cele szczegó³owe to:
- umo¿liwienie poznania istoty i techniki eksperymentu naukowego,
- tworzenie osobowo¶ci zdolnych do adaptacji w zmieniaj±cych siê warunkach spo³eczno- gospodarczych,
- tworzenie warunków sprzyjaj±cych samodzielnemu, twórczemu rozwi±zywania problemów i motywowaniu uczniów do podjêcia studiów i pracy badawczej,
- tworzenie kontaktów i obszarów wspó³dzia³ania ze ¶rodowiskiem akademickim,
- nabywanie umiejêtno¶ci prezentacji swoich osi±gniêæ z wykorzystaniem technik multimedialnych.
Projekt daje uczniom szanse poznania czêsto odmiennych ¶rodowisk i stylów ¿ycia. Obcowanie w murach wy¿szej uczelni z m³odzie¿± akademick± dowarto¶ciowuje i daje poczucie pewno¶ci siebie. Ma to du¿e znaczenie psychologiczno-pedagogiczne, gdy¿ uczy wspó³pracy, zrozumienia i nawi±zywania kontaktów przez uczniów, a tak¿e wspó³pracy w zespole. Widoczna jest wyra¼na zmiana postawy z biernej na aktywn±, co daje wiêksz± efektywno¶æ pracy do¶wiadczalnej.
Projekt ma tez znacz±cy wymiar dydaktyczny. M³odzie¿ nabywa nie tylko wiedzê chemiczn±, ale tak¿e z innych , pokrewnych dziedzin, co pokazuje, ¿e tak naprawdê wiêkszo¶æ dyscyplin naukowych jest ze sob± ¶ci¶le powi±zana. Przekonuje siê, ¿e zdobyt± wiedzê i umiejêtno¶ci mo¿na dobrze wykorzystaæ dla siebie oraz przekazaæ innym w ¶rodowisku lokalnym, a tak¿e przygotowaæ siê do zawodu i pe³nienia wa¿nej roli w spo³eczeñstwie europejskim.
Za wybitne osi±gniêcia dydaktyczno-wychowawcze, popularyzacjê wiedzy chemicznej, rozwijanie innowacyjnych metod nauczania i uczenia siê oraz aktywn± dzia³alno¶æ na rzecz edukacji chemicznej otrzyma³a wyró¿nienie im. Zofii Matysikowej, wrêczone na Zje¼dzie PTCh (Polskiego Towarzystwa Chemicznego) w Opolu w roku 2008. Pani Krystyna Piosik od 1999 roku pe³ni funkcjê Dyrektora Gimnazjum w Su³owie. Z jej inicjatywy i dziêki jej zaanga¿owaniu nadano szkole imiê (oraz sztandar) Jana Paw³a II.
Od kwietnia 2005r. zainicjowa³a dyskusjê w ¶rodowisku szkolnym, rodziców, mieszkañców Su³owa i okolic nad sensem wyboru patrona szko³y. Wyniki ankiety przeprowadzonej w¶ród wszystkich uczniów, rodziców, pracowników Gimnazjum, mieszkañców Su³owa i okolic wskaza³y jednoznacznie na wybór Jana Paw³a II. Pani dyrektor z³o¿y³a wniosek formalny do Burmistrza Gminy Milicz oraz o akceptacjê do Ksiêdza Arcybiskupa Metropolity Wroc³awskiego Mariana Go³êbiewskiego. Po uchwale Rady Miejskiej w Miliczu z dnia 29.06.2006r. oraz przychylnej odpowiedzi Jego Ekscelencji Metropolity Wroc³awskiego pozyska³a licznych sponsorów sztandaru i tablicy pami±tkowej. Uroczysto¶ci nadania imienia rozpoczê³y siê wspóln± Msza ¦wiêt± wszystkich uczniów , pracowników szko³y, spo³eczno¶ci lokalnej, w³adz samorz±dowych, kuratoryjnych, ko¶cielnych oraz licznych przedstawicieli stowarzyszeñ pozarz±dowych. Dziêki staraniom Pani dyrektor uroczysto¶ci u¶wietni³a kilkudniowa wystawa pami±tek pontyfikatu Jan Paw³a II Stowarzyszenia Kolekcjonerów Pami±tek Pontyfikatu Jana Paw³a II z Wêglewic. Nadanie imienia tak Wielkiego Polaka pobudza spo³eczno¶æ szkoln± do kultywowania tradycji chrze¶cijañskich i narodowo¶ciowych, co przejawia siê m.in. realizacj± cyklicznych projektów edukacyjnych ogólnoszkolnych ("Bo¿e Narodzenie", "Wielkanoc", "Misterium Chleba") oraz sesji popularno-naukowych ("Godno¶æ osoby - warto¶æ warto¶ci", "Moja droga do wolno¶ci"), w których bierze udzia³ równie¿ spo³eczno¶æ lokalna i przedstawiciele w³adz samorz±dowych. Dla uczniów zdolnych zorganizowa³a i przeprowadza corocznie od 2006r. Powiatowe Konkursy Chemiczne dla gimnazjalistów, a tak¿e przygotowywa³a m³odzie¿ do konkursu chemicznego o zasiêgu regionalnym "Chemik - gimnazjalista", który przeprowadzono dnia 15. maja 2008 roku na Wydziale Chemicznym Politechniki Wroc³awskiej. Jej dwóch uczniów zosta³o finalistami tego konkursu, jeden uzyska³ 3 miejsce.
Pani Krystyna Piosik w swojej szkole wdro¿y³a Miêdzynarodowy Program Badawczy GLOBE. Znacz±cym wyró¿nieniem dla uczniów i nauczycieli bior±cych udzia³ w programie GLOBE by³o powierzenie szkole organizacji Miêdzynarodowej Konferencji - seminarium dla uczniów GLOBE Games 2008 - Dolina Baryczy - Dekada Edukacji dla Zrównowa¿onego Rozwoju w dniach od 4. do 7. czerwca 2008 roku w Su³owie.
Jest czynnym egzaminatorem przedmiotów matematyczno - przyrodniczych dla Gimnazjum. Przez ca³y okres pracy zawodowej stale wzbogaca i doskonali swój warsztat pracy bior±c udzia³ w licznych konferencjach metodyczno- szkoleniowych i koñcz±c ró¿norodne formy doskonalenia zawodowego ze szczególnym uwzglêdnieniem nowoczesnych ¶rodków i metod aktywizuj±cych, m. in. kursy komputerowe organizowane przez MEN "Metodyka wykorzystania edukacyjnych programów komputerowych w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych", "Wdra¿anie technologii informacyjnej, jej wykorzystywanie w usprawnieniu zarz±dzania oraz kreowania wizerunku szko³y".
Aktywnie dzia³a na rzecz motywowania uczniów do naukowego odkrywania i badania rzeczywisto¶ci. Stosuje ró¿ne metody aktywizuj±ce uczniów, miêdzy innymi metody badawcze i projekty edukacyjne oraz nowoczesne podrêczniki z oprogramowaniem komputerowym. Wspó³pracuje z uczelniami wy¿szymi (Politechnika Wroc³awska, Uniwersytet Wroc³awski, Katolicki Uniwersytet Lubelski), organizacjami pozarz±dowymi (Polskie Towarzystwo Chemiczne, Polski Klub Ekologiczny, Stowarzyszenie "EKOS", Polsko-Amerykañska Fundacja Wolno¶ci "Równaæ Szanse").
Promuje uczniów, szko³ê, gminê i region na arenie ogólnopolskiej i miêdzynarodowej. Swoj± wiedz± i do¶wiadczeniem chêtnie dzieli siê z nauczycielami, pracownikami naukowymi organizuj±c i prowadz±c rady szkoleniowe oraz uczestnicz±c w konferencjach naukowych. Uczestniczy regularnie miêdzy innymi w Zjazdach Chemicznych Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Szko³ach Dydaktyki Chemii przedstawiaj±c swój dorobek i osi±gniêcia w zakresie dydaktyki chemii. W dniach 20 - 23 kwietnia 2008 roku bra³a udzia³ w Miêdzynarodowej Konferencji w Kazimierzu nad Wis³± organizowanej przez KUL "To¿samo¶æ szko³y - Historia - Tera¼niejszo¶æ - Przysz³o¶æ" wyg³aszaj±c referat pt. "Wprowadzanie uczniów w ¶wiat wiedzy naukowej".
Sprawowa³a opiekê nad studentami odbywaj±cymi praktykê pedagogiczn± z Uniwersytetu Wroc³awskiego i Politechniki Wroc³awskiej.
Pani mgr in¿. Krystyna Piosik od 1999 roku wspó³organizuje cykliczne konferencje naukowe - Sympozja pt. "Postawy proekologiczne u progu XXI wieku" - X ju¿ edycja Sympozjum odby³a siê dnia 27 wrze¶nia 2008 roku w Gimnazjum w Su³owie. Uczestnikami Sympozjów s± uczniowie wszystkich szczebli, nauczyciele, studenci, nauczyciele i wyk³adowcy z wy¿szych uczelni, spo³eczno¶æ lokalna, w³adze samorz±dowe. W¶ród rezultatów kolejnych edycji Sympozjów mo¿na wymieniæ m.in.: integracjê spo³eczno¶ci lokalnej z uczestnikami Sympozjów, co uwidacznia³o siê w jej zwiêkszonej aktywno¶ci. Poprzez bezpo¶rednie kontakty z pracownikami wy¿szych uczelni i innych organizacji pozarz±dowych wyra¼nie kszta³tuj± siê wy¿sze warto¶ci postaw m³odzie¿y i spo³eczno¶ci lokalnej. Uczniowie i nauczyciele prezentowali w³asne do¶wiadczenia i swój dorobek w zakresie dzia³añ pro¶rodowiskowych staj±c siê liderami w swoim gronie. Nawi±zano liczne kontakty i podjêto wspó³pracê w¶ród m³odzie¿y i nauczycieli. Wypracowano nowe rozwi±zanie w zakresie dydaktyki przedmiotów przyrodniczych i innowacyjnych dzia³añ z ochrony ¶rodowiska na terenie Doliny Baryczy. Poznano warto¶ci regionalno - kulturowe Doliny Baryczy. Wypromowano walory przyrodnicze stawów hodowlanych "Stawy Milickie". Sympozjum jako kilkuletnie przedsiêwziêcie naukowe samoistnie sta³o siê platform± prezentacji dokonañ "ludzi z pasj±" z Doliny Baryczy.
Wszystkie edycje mia³y charakter ogólnopolski. Wziêto w nich udzia³ 982 uczniów i studentów oraz 1795 doros³ych. Pani dyrektor ma tak¿e znacz±cy wk³ad w wydawaniu Materia³ów Pokonferencyjnych w formie ksi±¿kowej i elektronicznej.
Jest równie¿ wspó³organizatorem konkursu o zasiêgu ogólnopolskim "Praca naukowo - badawcza gimnazjalisty", przeprowadzanym w ramach wspó³pracy z Towarzystwem Gimnazjów Poszukuj±cych z Ma³ych Miast i Wsi, w którym w ci±gu ostatnich lat jej uczniowie zdobywali nagrody i wyró¿nienia. Efektem tego konkursu s± wydawane materia³y, tj. zbiór prac wyró¿nionych w formie ksi±¿kowej i elektronicznej przy znacz±cym wk³adzie pracy pani Krystyny Piosik oraz seminaria podsumowuj±ce, które odbywaj± siê ka¿dorazowo w sejmie RP Warszawie z udzia³em pos³ów Komisji Sejmowych i marsza³ka Sejmu.
Jest inicjatork± wielu dzia³añ ekologicznych i obywatelskich na rzecz ¶rodowiska. Szko³a otrzyma³a tytu³ Lidera Edukacji Ekologicznej w roku 2008 nadawany przez Dolno¶l±skiego Kuratora O¶wiaty. Pani Dyrektor du¿± uwagê zwraca na bezpieczeñstwo uczniów i nauczycieli. Szko³a posiada Certyfikat Szko³y Dbaj±cej o Bezpieczeñstwo (od 06.06.2008 do 31.05.2011 r.), przyznawany przez Dolno¶l±skiego Kuratora O¶wiaty.
Zaanga¿owanie i kompetencje pani Krystyny Piosik umo¿liwiaj± podejmowanie inicjatyw spo³ecznych, s³u¿±cych wyrównywaniu szans edukacyjnych, a tym samym u³atwiaj±cych m³odzie¿y dobry start w doros³e ¿ycie. Promuje uczniów, nauczycieli i szko³ê na forum miêdzyszkolnym, w prasie lokalnej i na forum ogólnopolskim. Dba o rozwój uczniów szczególnie uzdolnionych wskazuj±c mo¿liwo¶ci stypendialne ( Stypendium Burmistrza Gminy Milicz, Stypendium z Fundacji Edukacji Miêdzynarodowej oraz Samorz±du Województwa Dolno¶l±skiego z programu "zDolny ¦l±sk", Stypendium Dolno¶l±skiego programu Stypendialnego - Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów uzdolnionych).
Wspomaga rozwój zawodowy nauczycieli kieruj±c ich na konferencje ogólnopolskie i miêdzynarodowe Miêdzynarodowego Programu Badawczego GLOBE, konferencje metodyczne, przedmiotowe z wszystkich przedmiotów, kursy kwalifikacyjne i studia podyplomowe. Dobiera kadrê maj±c na uwadze wszechstronny rozwój osobowy uczniów. Jej nauczyciele zakoñczyli z sukcesem awans zawodowy na stopieñ nauczyciela dyplomowanego (10 nauczycieli na 25 cz³onków Rady Pedagogicznej). Zauwa¿a oraz docenia osi±gniêcia i zaanga¿owanie wszystkich pracowników szko³y corocznie przyznaj±c dodatki motywacyjne i Nagrody Dyrektora. Prezentowa³ dzia³ania ekologiczne Gimnazjum w Su³owie podczas I Miêdzynarodowej i II Ogólnopolskiej M³odzie¿owej Konferencji Naukowej "Europa-Ekorozwój-M³odzie¿" (publikacja 2002r. "Ekologia w szkole") Komunikat podczas VII konferencji Dydaktyki Chemii "Nauczanie integracyjne oraz spó³czesne techniki oznaczeñ metali o dzia³aniu toksycznym", 1999r. Komunikat "Nauczanie integracyjne oraz spó³czesne techniki analityczne w chemii", Zjazd PTCH, 1999r. Artyku³ "Tlenki wokó³ nas w kszta³ceniu integracyjnym" - Materia³y II Sympozjum pt. "Postawy proekologiczne u progu XXI wieku", 2000r. "Dzia³ania ekologiczne" - Materia³y Konferencji Wychowawczej, 2002r. "Edukacja ekologiczne w Gimnazjum w Su³owie" - Zielona Planeta nr 4/43/2002 IV Sympozjum Ekologiczne w Su³owie- Zielona Planeta nr 1/46/2003 "Jak zapobiegaæ zanieczyszczeniom w studiach wiejskich" - Wydawnictwo Uniwersytetu Wroc³awskiego, 1991r.
Reasumuj±c - pani Krystyna Piosik jest nauczycielem i dyrektorem kreatywnym, otwartym na wiedzê, który odwa¿nie wdra¿a nowo¶ci prowadz±ce do innowacyjnej szko³y, tj. szko³y dla Przysz³o¶ci. Posiada znaczny potencja³ twórczy uwidaczniaj±cy siê w dzia³aniu. Cechuje j± ¿yczliwy stosunek do m³odzie¿y i wspó³pracowników. Jej zdanie jest cenione przez rodziców i spo³eczno¶æ lokaln±.
Za pracê spo³eczn± nominowana do tytu³u Niezwyk³ej Polki roku 2008 w województwie dolno¶l±skim przez Dolno¶l±sk± Federacjê Organizacji Pozarz±dowych.
Sposób prezentowania ró¿nych programów edukacyjnych i projektów realizowanych w Gimnazjum w Su³owie pod kierownictwem pani Krystyny Piosik mo¿e stanowiæ wzorzec sposobu kszta³cenia m³odzie¿y we wspó³czesnej szkole.