Mogi³ê pradziada ocal od zapomnienia
- O akcji
- Sprawozdanie z wyjazdu na Ukrainê w roku 2017
- Sprawozdanie z wyjazdu na Ukrainê w roku 2016
- Sprawozdanie z wyjazdu na Ukrainê w roku 2013
- Sprawozdanie z wyjazdu na Ukrainê w roku 2012
Sprawozdanie z akcji w roku 2017
W dniach od 8 lipca do 18 lipca grupa wolontariuszy z Gimnazjum im. Jana Paw³a II w Su³owie oraz z Gimnazjum we Wróbliñcu przebywa³a na Ukrainie uczestnicz±c w VIII edycji „Mogi³ê Pradziada Ocal od Zapomnienia”, po raz kolejny organizowanej przez Telewizjê Polsk± we Wroc³awiu oraz Kuratorium we Wroc³awiu.
W tym wyj±tkowym przedsiêwziêciu brali udzia³ uczniowie i absolwenci Gimnazjum im. Jana Paw³a II w Su³owie: Jakub Skowron( III klasa), absolwenci Dominik Nocny, Daniel Michaliszyn, Szymon Stencel, Karolina Binek, Sara Ciupak.
Z Gimnazjum we Wróbliñcu w akcji uczestniczy³y uczennice III klasy: Julia £uczak i Martyna Miszkiewicz.
Opiekunami byli: dyrektor su³owskiego gimnazjum Krystyna Piosik, nauczyciel su³owskiego gimnazjum Bogumi³ Piosik i radna Gminy Milicz Jadwiga Janczura.
W tym roku odprawa wszystkich wolontariuszy odby³a siê przed Urzêdem Marsza³kowskim we Wroc³awiu. Oko³o 1100 wolontariuszy z Dolnego ¦l±ska 88 busami wyjecha³o na ponad 100 cmentarzy po³o¿onych na terenie Ukrainy. Przez 10 dni podczas wakacji wolontariusze porz±dkowali polskie cmentarze po³o¿one na Kresach Wschodnich. Grupa z Su³owa i Wróbliñca porz±dkowa³a cmentarze w miejscowo¶ciach: Bar, S±siadowice i Tulig³owy ko³o Królina. Na cmentarz w Barze wolontariusze zawie¼li i zamontowali tablicê drewnian± z wyrze¼bionym polskim or³em i napisem: Cmentarz Polski w Barze. Tablicê przygotowa³a Patrycja Kukla-uczestniczka warsztatów rze¼biarskich w S³±cznie. W tym roku prace polega³y g³ównie na wycinaniu krzewów, zaro¶li, czyszczeniu pomników, koszeniu trawy, malowaniu i odnawianiu napisów na nagrobkach. Nasza grupa pobra³a i przywioz³a ziemiê z cmentarzy, na których pracowali. Ziemia ta zostanie przekazana do wspólnej mogi³y po¶wiêconej Kresowiakom, która stanie w Miliczu. Po pracach porz±dkowych wolontariusze zawi±zali na ka¿dym polskim grobie wst±¿kê i zapalili znicze. Czê¶æ zniczy przywiezionych z Polski zostanie zapalona 1 listopada na polskich cmentarzach przez osoby, z którymi nasi wolontariusze siê zaprzyja¼nili. Nasza grupa oprócz sprz±tania i porz±dkowania na wyznaczonych cmentarzach sporz±dzi³a bogat± dokumentacjê zdjêciow± i filmow±.
Równie¿ i w tym roku nasza ekipa sprz±ta³a zabytkowy ko¶ció³ pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej w Stojañcach przed odpustem. W nastêpnym dniu wolontariusze w³±czyli siê aktywnie w mszê odpustow± w tym ko¶ciele.
Grupa wolontariuszy spotyka³a siê z mieszkañcami Baru, S±siadowic, S±dowej Wiszni, Królina s³uchaj±c opowie¶ci o ich ¿yciu teraz i dawniej, dowiedzia³a siê o ich ¿yciowych losach. W tym roku mieszkañcy Królina przygotowali dla naszych wolontariuszy koncert w wykonaniu miejscowych artystów. Na koniec nasza grupa w³±czy³a siê do wspólnego ¶piewania piosenek: „ Tylko we Lwowie”, ”Soko³y”, „Sz³a dzieweczka do laseczka”,” O mój rozmarynie” i inne .
Nasza grupa mia³a mo¿liwo¶æ odwiedziæ i zapaliæ znicze na grobach Polaków na cmentarzu £yczakowskim, pospacerowaæ i podziwiaæ walory parku Stryjskiego. Równie¿ zwiedzi³a Gródek Jagielloñski .
Wolontariusze mieszkali w Królinie u rodzin maj±cych pochodzenie polskie: u pani Marii Zacharczuk oraz Marianny i Wiktora Bunio.
Grupa by³a bardzo pracowita, zdyscyplinowana ,maj±ca wiele cennych inicjatyw, chocia¿by wykonanie schodów na cmentarz w Barze. Pomimo upa³u i zmêczenia fizycznego wszyscy pracowali z wielkim zapa³em i entuzjazmem. Kierowca naszego busa p. Edward Ostropolski równie¿ w³±cza³ siê w prace porz±dkowe, a szczególnie w naprawê kosiarek. Grupa radosna, roz¶piewana, maj±ca chêæ poznawania ludzi i historiê Kresów Wschodnich. Efekt prac koñcowych na wysprz±tanych cmentarzach wywo³ywa³ w ca³ej grupie rado¶æ i zadowolenie z wykonanego zadania. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e spotykali¶my siê zawsze z wielk± ¿yczliwo¶ci± i dobroci± ze strony ludzi, z którymi mieli¶my przyjemno¶æ siê spotkaæ.
Wielu ludzi dobrej woli co roku pomaga wolontariuszom wyjechaæ na kresy, aby poznawali swoje korzenie. Dziêki wsparciu Burmistrza Gminy Milicz p. Piotra Lecha, Stowarzyszeniu na Rzecz Ekologii Humanistycznej Ekos w Su³owie wolontariusze z Gminy Milicz mogli w³±czyæ siê w patriotyczne przedsiêwziêcie „Mogi³ê Pradziada Ocal od Zapomnienia”
Po raz kolejny akcjê wsparli: Firma El¿bieta i Jacek Tarczyñscy przekazuj±c wyroby wêdliniarskie, Wojciech Skowroñscy, Krystyna Szocik pomidory a Edward Rybka pieczywo. Równie¿ su³owscy parafianie i mieszkañcy Wróbliñca przekazali artyku³y spo¿ywcze, pi¶miennicze, chemiczne, odzie¿ i inne, które zosta³y przekazane mieszkañcom na Kresach Wschodnich.
Akcja „Mogi³ê Pradziada Ocal od Zapomnienia” to ca³y czas trwaj±ca ¿ywa lekcja historii. Sta³ym elementem s± kwesty charytatywne, organizowane akcje zbierania „symbolicznej z³otówki”, zbiórka bia³ych i czerwonych zniczy, zbiórki produktów spo¿ywczych ,materia³ów pi¶mienniczych i innych. Dziêkujê wszystkim, którzy przyczynili siê do tego, aby wolontariusze z Gminy Milicz mogli bezpiecznie wyjechaæ na Kresy Wschodnie, spe³niæ swoje patriotyczne zadanie i z zadowoleniem oraz rado¶ci± powróciæ do swoich domów.
opiekun grupy Krystyna Piosik
Kalendarium wyjazdu:
8-9 lipca 2017
Dnia 8 lipca 2017 roku o godzinie 16:30 przed domem opiekunów akcji – pañstwa Piosików w Su³owie odby³a siê zbiórka uczestników akcji „Mogi³ê Pradziada Ocal od Zapomnienia” przed wyjazdem na Ukrainê. W sk³ad wolontariuszy weszli uczniowie i absolwenci Gimnazjum im. Jana Paw³a II w Su³owie: Dominik Nocny, Daniel Michaliszyn, Karolina Binek, Szymon Stencel, Jakub Skowron, Sara Ciupak oraz ucznennice Gimnazjum we Wróbliñcu: Julia £uczak i Martyna Miszkiewicz. Opiekunami byli: Krystyna i Bogumi³ Piosik, Jadwiga Janczura, Edward Ostropolski (kierowca). Uczestnicy zapakowali do busa baga¿e, niezbêdny sprzêt do pracy, dary dla Kresowiaków (artyku³y ¿ywno¶ciowe, chemiczne oraz materia³y biurowe i szkolne), a nastêpnie oko³o godz. 17:30 wyruszyli do Wroc³awia na odprawê wszystkich grup wolontariuszy z Dolnego ¦l±ska. Odprawa mia³a charakter uroczysty, obecni byli przedstawiciele w³adz samorz±dowych miasta Wroc³awia, dolno¶l±ski wicekurator, radni sejmiku wroc³awskiego, rodzice, przyjaciele i sympatycy akcji. Odprawê u¶wietni³ zespó³, który zaprezentowa³ kilka tañców lwowskich oraz aktorzy scen polskich. We Wroc³awiu absolwent Gimnazjum im. Jana Paw³a II w Su³owie Dominik Nocny udzieli³ wywiadu TVP Wroc³aw. Oko³o godziny 20:30 nasza grupa w korowodzie innych busów wyjecha³a w kierunku Ukrainya. Po wielu godzinach jazdy (o 4:30 czasu polskiego) dotarli¶my na granicê polsko-ukraiñsk± i po pó³torej-godzinnej kontroli wjechali na teren Ukrainy. Oko³o godziny 7 czasu ukraiñskiego, nasza grupa dotar³a do Królina. Spotka³a nas tam niespodzianka, gdy¿ czeka³a tam ju¿ na nas telewizja TVP Wroc³aw na czele z pani± redaktor Gra¿yn± Or³owsk±-Sondej, która nas powita³a oraz przeprowadzi³a wywiad z nami i gospodarzami, u których mieszkali¶my przez ca³y okres naszego pobytu na Ukrainie. Nastêpnie pojechali¶my wraz z ekip± Telewizji Wroc³aw do miejscowo¶ci Bar, gdzie odwiedzili¶my cmentarz , na którym spoczywa wiele przodków mieszkañców Su³owa i okolic. Nastêpnie udali¶my siê wraz z ekip± telewizyjn± do zachowanego domu dziadków pani Krystyny Piosik. Oko³o godziny 12:30 wrócili¶my do Królina, gdzie czeka³ na nas przygotowany smaczny obiad. Oko³o godziny 17 uczestniczyli¶my razem ze spo³eczno¶ci± Królina we mszy ¶wiêtej, która odby³a siê przy pobliskiej kapliczce. Dzieñ by³ pe³en wra¿eñ. Zmêczenia, ale zadowoleni udali¶my siê na spoczynek.
Karolina
10 lipiec 2017
Po pysznym ¶niadaniu przygotowanym przez pani± Mariê i Mariannê pojechali¶my do miejscowo¶ci Bar, gdzie rozpoczêli¶my pracê, w ramach VIII edycji akcji „Mogi³ê Pradziada Ocal od Zapomnienia”. Pracy by³o wiele, musieli¶my w³o¿yæ w odnowienie cmentarza wiele si³ i energii, aby wykosiæ trawy, usun±æ drzewa i odnowiæ zachowane nagrobki. Podczas spotkania z mieszkank± Baru, dowiedzieli¶my siê jak przebiega³a pierwotna granica cmentarza. Dziêki temu uda³o nam siê powiêkszyæ obszar cmentarza. Ponadto odkryli¶my szcz±tki drewnianej kaplicy cmentarnej, drewniany krzy¿ oraz dwa kolejne groby. Na obiad zostali¶my zaproszeni przez Pana Olka, którego poznali¶my w dniu poprzednim po mszy ¶wiêtej. Pan Olek przygotowa³ bogaty poczêstunek. Po obiedzie pe³ni si³ ruszyli¶my do dalszej pracy na barowskim cmentarzu. Oko³o godziny 18.00 udali¶my siê do miejscowo¶ci Melatyn, by zobaczyæ odnowiony, dziêki inicjatywie Pana Olka, piêkny polski ko¶ció³. Mia³o tam równie¿ miejsce spotkanie z rodowit± Polk± oraz jedyn± Polk± mieszkaj±c± w miejscowo¶ci Melatyn. A po powrocie do domu czeka³y ju¿ na nas przepyszne pierogi. Przygotowane przez Pani± Mariê.
Wieczorem wraz z gospodarzami ¶piewali¶my polski piosenki i ogl±dali¶my filmy oraz zdjêcia z poprzednich edycji akcji.
Dominik
11 lipca 2017
Oko³o godz. 900 wyruszyli¶my po raz kolejny na podbój Baru. Wszyscy wolontariusze wypoczêci i przygotowani, wziêli siê do pracy. Ju¿ na samym pocz±tku pojawi³y siê trudno¶ci z wej¶ciem na teren cmentarza. Cmentarz po³o¿any jest na wzniesieniu i nie ma dogodnego doj¶cia. Wchodzi siê z w±wozu pod górê. Karolina za¿yczy³a sobie schodów, wiêc ch³opcy, aby udowodniæ, ¿e s± w stanie tego dokonaæ, wziêli siê do pracy. Najwiêkszy wk³ad w³o¿yli w u³o¿enie schodów mieli Dominik i Daniel, a pozosta³a czê¶æ grupy zajê³a siê dalszym czyszczeniem cmentarza, tj. oczyszczanie z ga³êzi, grabienie, zawi±zywanie wst±¿ek bia³o-czerwonych oraz roznoszenie i zapalanie zniczy na grobach. Pan Bogumi³ Piosik dokonywa³ ostatnich poprawek kos±. Pani Jadwiga, wraz ze swoj± kamer± dokumentowa³a wszystkie podjête przez nas prace, filmowa³a ca³y cmentarz. Pan Edward, kierowca, w³±cza³ siê chêtnie do wszystkich prac, a w szczególno¶ci do zawi±zywania wst±¿ek na nagrobkach. Ch³opacy w tym czasie nadal mêczyli siê ze schodami. Nie oby³o siê bez ich zirytowanych spojrzeñ w stronê ka¿dego, kto na si³ê próbowa³ im powiedzieæ co maj± zrobiæ. Doskonale wiedzieli co chcieli uzyskaæ, i dzielnie d±¿yli do celu. W czasie przerwy obiadowej kolejny raz zostali¶my zaproszeni na obiad do Pana Olka. Przygotowa³ on dla nas posi³ek, którym mo¿na by spokojnie nakarmiæ ca³e wojsko. By³o przepyszne. Po zjedzonym obiedzie udali¶my siê z powrotem na cmentarz. Trzeba by³o jeszcze zmierzyæ powierzchniê, na której pracowali¶my przez 2 dni. Z pomiarów, których dokona³ Szymon i Julka wynik³o, ¿e wysprz±tali¶my ok. 30 arów. W czasie, gdy ca³a nasz grupa koñczy³a prace na cmentarzu, Daniel z Dominikiem skoñczyli schody, na których zosta³y dodatkowo po³o¿one dachówki, które podarowa³a nam rodzina mieszkaj±ca ko³o cmentarza. Na koniec naszych prac zamontowali¶my, przywiezion± z Polski, drewnian± tablicê, na której wyrze¼biono or³a oraz napis „Cmentarz polski w Barze”. Obok napisu umie¶cili¶my flagi Polski. Odwiedzi³y nas tak¿e mieszkanki Baru, które podziêkowa³y za w³o¿on± pracê. Starsza z nich powiedzia³a „Cmentarz teraz wygl±da jak park, widoczne s± nagrobki, mo¿na tu postawiæ ³awkê i odpocz±æ”.
Po skoñczonej pracy zrobili¶my pami±tkowe zdjêcia, pomodlili¶my siê nad grobami i za¶piewali¶my „Barkê”. Byli¶my dumni z naszej pracy.
Jakub
12 lipca 2017
Z racji tego, ¿e tego dnia na Ukrainie obchodzono ¶wiêto, postanowili¶my pojechaæ na wycieczkê do Lwowa. Po pysznym ¶niadaniu wyruszyli¶my wraz z przewodnikiem – Pani± Lub± (Polka mieszkaj±ca we Lwowie) do Lwowa. Podczas jazdy Pani przewodnik opowiada³a nam historiê i ciekawostki o tym mie¶cie. Zwiedzili¶my miejsce mordu profesorów Politechniki Lwowskiej. Nastêpnie wybrali¶my siê na spacer po Parku Stryjskim, zobaczyli¶my tam pawilony, zabytki architektury oraz mnóstwo ciekawych okazów drzew i wiewiórek. Kolejnym punktem naszej wycieki by³ cmentarz £yczakowski, na którym mogli¶my zobaczyæ Panteon Zas³u¿onych Mieszkañców Lwowa, grób najm³odszego obroñcy Lwowa, grób patrona ubogich i chorych, nagrobek Zbigniewa Herberta z odnowion± tablic±, mogi³ê Marii Konopnickiej. Na Cmentarzu Orl±t Lwowskich w kaplicy wpisali¶my siê w ksiêgê pami±tkow±. Zapalili¶my znicze i odmówili¶my modlitwê. Na obiad udali¶my siê do restauracji „Lwowski Spektakl”, gdzie zjedli¶my barszcz oraz kurczaka w sosie grzybowym i ziemniakami a na deser lody. Po posi³ku wyruszyli¶my na lwowski bazar, gdzie ka¿dy z nas zakupi³ sobie przeró¿ne pami±tki. Wrócili¶my do Królina pe³ni wra¿eñ.
Martyna i Julia
13 lipca 2017
Wkraczamy na nowy teren. Cmentarz w Barze ju¿ za nami, wiêc czas przej¶æ do kolejnego punktu naszej pracy- cmentarz w S±siadowicach. Gdy byli¶my tu pierwszy raz w zesz³ym roku mieli¶my wra¿enie, ¿e czeka nas ogrom pracy. I tak te¿ by³o. Lecz w tym roku, gdy my¶leli¶my, ¿e tej pracy jest niewiele, okaza³o siê, jak bardzo siê mylili¶my. Wszystko by³o zaro¶niête i zaniedbane, ale od razu wiedzieli¶my co trzeba by³o zrobiæ, wiêc szybko wziêli¶my siê do pracy. Dominik oraz Pan Bogumi³ wkroczyli z kosami, a reszta zajê³a siê plewieniem, grabieniem, malowaniem liter na nagrobkach. Pracy by³o wiele, lecz dziêki hojno¶ci ksiêdza, mogli¶my przyspieszyæ, poniewa¿ u¿yczy³ on nam dodatkowego sprzêtu. Na przerwê Ksi±dz zaprosi³ nas na poczêstunek, który zjedli¶my z wielk± ochot±, a nastêpnie opowiedzia³ historiê ko¶cio³a (klasztoru) pod wezwaniem ¶w. Anny. Nauczy³ nas tak¿e pie¶ni, która jest ¶piewana podczas zas³aniania cudownego obrazu, mieszcz±cego siê w g³ównym o³tarzu tego ko¶cio³a. Uczestniczyli¶my te¿ w spotkaniu z ukraiñsk± m³odzie¿±, która go¶ci³a u Ksiêdza na pó³koloniach.
Daniel
14 lipca 2017
Ostatni dzieñ pracy na cmentarzu w S±siadowicach by³ nie lada wyzwaniem. Na cmentarz dotarli¶my ok. godz. 11.00. Gdy dojechali¶my na miejsce, okaza³o siê, ¿e odbywa siê tam pogrzeb, wiêc nasze prace musia³y zostaæ wstrzymane. Jednak¿e mogli¶my zaobserwowaæ jak wygl±da rzymsko-katolicki obrz±dek pogrzebowy na Ukrainie. Po pogrzebie ka¿dy zacz±³ swoj± pracê. Jedni zawieszali wst±¿ki, drudzy grabili lub kosili, czy¶cili nagrobki. Ponownie na poczêstunek zaprosi³ nas Ksi±dz Proboszcz. Posi³ek ten da³ nam si³ do dalszej pracy. Wydawa³o siê, ¿e zajêæ nie by³o koñca, lecz po kilku godzinach wytê¿onego wysi³ku, uda³o siê nam uprz±tn±æ ca³y cmentarz. Niestety, jak w ka¿dej pracy, zdarzaj± siê wypadki. Tak by³o i tym razem. Nasza Pani dyrektor rozciê³a rêkê o wystaj±cy drut, Pani Jadzi robak wpad³ w oko (dos³ownie i w przeno¶ni). Szymon przeci±³ d³oñ, a Martyna zgubi³a czê¶ci od jednego z sekatorów. Pomimo tych zdarzeñ dzieñ zakoñczyli¶my z³o¿eniem ho³du poleg³ym na tym cmentarzu. Zmêczeni i wyczerpani wrócili¶my do domu. Tam zjedli¶my przepyszn± kolacjê, po której wszyscy poszli¶my spaæ.
Karolina
15 lipca 2017
O godzinie 10.00, po jak zawsze pysznym ¶niadaniu, wyruszyli¶my do miejscowo¶ci Stojañce by pomóc Pani Marii w przygotowaniu-posprz±taniu ko¶cio³a do odpustu, który mia³ siê odbyæ nastêpnego dnia. Musieli¶my w³o¿yæ du¿o si³ i wysi³ku by doprowadziæ ko¶ció³ do porz±dku. Wszystkie prace zajê³y nam oko³o 3 godzin (wytrzepali¶my dywany, wymienili¶my knoty i olej w ¶wiecach, ubrali¶my o³tarz, wytarli¶my ³awki, sprz±tnêli¶my zakrystiê, ustawili¶my kwiaty). Podczas tych wszystkich prac towarzyszy³a i czuwa³a nad nami sowa, któr± zamieszkiwa³a ko¶ció³. Po wysprz±taniu ¶wi±tyni udali¶my siê na cmentarz w Tulig³owach, ko³o Królina, czyli na miejsce naszego g³ównego zadania na dzisiejszy dzieñ. Tak jak na poprzednich cmentarzach wycinali¶my trawê, zaro¶la, czy¶cili¶my nagrobki, zawi±zywali¶my bia³o-czerwone wst±¿ki i zapalali¶my znicze. Prace wykonali¶my w 70 % rêcznie, poniewa¿ kosa spalinowa w pewnym momencie odmówi³a pos³uszeñstwa. Po powrocie do domu i zjedzeniu pysznej obiadokolacji pojechali¶my do S±dowej Wisznii, gdzie zostali¶my ugoszczeni na plebani przez ksiê¿y franciszkanów. Poczêstowali oni nas lodami, napojami, oraz ciastkami. Po bardzo aktywnym dniu wrócili¶my do domu.
Sara
16 lipca 2017
Rano udali¶my siê na odpust do Stojañców, gdzie znajduje siê obraz Matki Boskiej Szkaplerznej. Msza ¦wiêta by³a bardzo uroczysta. Nasza grupa czynnie w³±czy³a siê obrzêdy towarzysz±ce mszy. Dominik by³ ministrantem, Martyna oraz Julia nios³y chor±gwie podczas procesji. Na odpust zjecha³o siê wiele ludzi o ró¿nych wyznaniach z okolicznych miejscowo¶ci. Po skoñczonych uroczysto¶ciach odpustowych mogli¶my porozmawiaæ z miejscow± ludno¶ci±, opowiedzieæ im o naszej akcji „Mogi³ê Pradziada Ocal od Zapomnienia” i zrobiæ pami±tkowe zdjêcia. ¦wi±teczny obiad zjedli¶my u Marii i Marianny. O godzinie 17.00 uczestniczyli¶my w koncercie przygotowanym dla nas przez mieszkañców Królina. Wykonawcami programu s³owno-muzycznego dotycz±cego historii Królina byli doro¶li, dzieci i m³odzie¿. Po koncercie nasza grupa szybko zintegrowa³a siê z wykonawcami. Wspólnie ¶piewali¶my piosenki polskie.
Szymon
17 lipca 2017
Dzieñ ten przeznaczyli¶my na zwiedzenie S±dowej Wiszni, Gródka Jagieloñskiego oraz Rodatycz. Przewodnikiem naszym by³ mieszkaniec S±dowej Wiszni. Poznali¶my historiê tych miejscowo¶ci i zachwycili¶my siê po³o¿eniem i ich architektur±. Ogromne wra¿enie wywar³a na nas stacja w Rodatyczach, poniewa¿ by³o to miejsce zbiórki i wyjazdu ludno¶ci przesiedlanej. Po po³udniu zrobili¶my ostatnie zakupy przed naszym powrotem do Polski.
Jakub